След като ръководството и преподаватели от нашето училище се запознаха с интересните методи в бургаското школо, на свой ред приехме да разкажем и да покажем своите постижения, с които II ОУ се нареди сред иновативните училища през 2017 г.
Директорът на училището, госпожа Милена Желязкова, сподели, че приветства всяка инициатива на колеги, които със своя професионален опит и креативност допринасят за издигане престижа на II ОУ „Петко Р. Славейков“, училището с традиции и бъдеще. Тя бе гостоприемен домакин и въведе присъстващите във всички инициативи през деня.
Силен старт на визитата бе сложен от беседата на госпожа Соня Рачева, чийто проект „Училището – школа за характери на откриватели“ работи за втора поредна година с цел изграждане на родолюбиви и нравствени принципи у учениците в начален етап. Майстор на родното слово и увлекателен разказвач, госпожа Рачева трогна до сълзи всички гости, своите малки и вече пораснали ученици, „заразени“ от родолюбивия плам и желание да се откриват нови познания в необятния храм на всичко българско.
Различен бе урокът по изобразително изкуство на IIIб клас, състоял се не в обичайната класна стая, а сред пленителната творческа атмосфера на Художествената галерия в града. Смелостта за тази инициатива е на дългогодишния преподавател по изобразително изкуство госпожа Гергана Вълкова, която работи по проект „Зограф“ заедно с учениците и техните родители. В зала с изложени графики госпожа Вълкова представи същността, техниките, историческите данни и постиженията на този вид изкуство с много нагледни материали.И не само това-малките художници сами изработиха макети върху специален за целта материал. Към учениците от II ОУ се присъединиха и гостуващите ученици от Бургас и Николаево, които след това отпечатаха своите графики с мастило върху хартия. И гости, и учители, и родители бяха възхитени от получените творби на малките вдъхновени от изкуството художници.
Поредната станция на иновациите във II ОУ бе Регионалният исторически музей в Стара Загора, който тази година отбелязва 10 години от построяването на сградата под формата на пясъчен часовник. Тук с помощта на уредник от музея всички се пренесоха в славното минало на родния град, в артефактите и експонатите, които бяха нагледни материали и помощни средства по време на иновативния урок. Госпожа Павлина Балева работи по проект „АЙЯ – от А до Я – уча и творя“ със своите ученици от II г клас. По време на необичайния урок учениците бяха разделени на отбори, носещи старите имена на града. Гостите ни с интерес установиха, че вековният град е имал осем различни имена – Берое, Августа Траяна, Иринополис, Боруйград, Верея, Ески Загра, Железник и Стара Загора.
След прочитане на римувани описания на предмети от миналото учениците, работещи екипно, трябваше да разкрият загадките. Накрая на урока имаше краен продукт – снимка и описание на експонат в музея.
Гостуващите директори, учители и ученици останаха впечатлени от интерактивните компютърни зали, с които II ОУ разполага, от непринуденото посещението и обмяна на опит в часовете по математика и информационни технологии.
Заключителната среща на всички представители на иновативните училища бе съпроводена с презентация за разнообразните и многобройни мероприятия от училищния живот и с музикален поздрав от най-малките възпитаници на училището, учениците от подготвителната група с ръководител Магдалена Славова.Директорите на иновативните училища „П. Р. Славейков“, гр. Бургас и на ОУ „Св. св. Кирил и Методий“, гр. Николаево госпожа Аврамова и госпожа Цонкова, изказаха възхита от огромния труд и хъс, с който са постигнати показаните успехи.
Всички получиха подаръци, свидетелстващи за доброто сътрудничество и желанието ползотворните срещите да продължат. За да се докоснат до Славейковия дух, на всички гости бяха подарени народни мъдрости, съхранени и записани от патрона на училището Петко Рачов Славейков.
Статия в "Долап":
